Zubři přežili nápor Jestřábů, pak je od výhry dělilo 16 sekund. Nakonec z derby berou bod

P ř e r o v – Hokejisté Přerova ve čtvrtém kole Chance ligy prohráli doma s Prostějovem 3:4 po prodloužení. Zubři v derby přestáli soupeřův výrazný nápor a v první třetině inkasovali pouze jednou. Ve druhé části pak otočili na 2:1 a následně odskočili také na 3:2. K vítězství jim nakonec scházelo 16 sekund, Jestřábi v závěru využili přesilovku šest na čtyři a poslali zápas do prodloužení. V něm hosté rozhodli v poslední minutě.
4.kolo, sobota 23.9.2023
HC ZUBR Přerov - LHK Jestřábi Prostějov
3:4p
(0:1, 3:1, 0:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 22. Černý (Hejcman), 30. Jan Svoboda, 39. Doležal (Březina, Jakub Svoboda) - 4. Račuk (Illéš, Forman), 35. Hanousek (Illéš, Fronk), 60. Račuk (Hanousek, Ostřížek), 65. Burian (Hašek). Rozhodčí: Čáp, Mejzlík – Augusta, Peluha. Vyloučení: 6:3. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1784. Střely na branku: 34:55. Zblokované střely: 4:6. Vhazování: 30:35. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4.
Postava – Krisl, Chroboček, Adámek, Černý, Kudělka, Cubo, Němec – Březina, Pechanec, T. Doležal – Tomi, Hejcman, Jakub Svoboda – Goiš, Ministr, Jan Svoboda – Nemec, Chludil, Dobša
Pavelka – Šidlík, Hanousek, Drtil, Poledna, Forman, Pěnčík, Kloz – Z. Doležal, Ostřížek, Burian – Fronk, Račuk, Illéš – Maruna, Venkrbec, Jiránek – Slanina, Hašek, Antoníček

První třetina jednoznačně patřila hostujícímu celku. Postavovi přichystával jeden zákrok za druhým a už ve čtvrté minutě slavil úspěch. Zubři zcela zaspali v obranném pásmu, odkud nedokázali dostat kotouč a Prostějov rázem sehrál bleskové přečíslení čtyř proti třem. Povedenou kombinaci zakončoval zblízka Marek Račuk, jenž prostřelil Postavu. Jestřábi byli i nadále výrazně aktivnější a zejména ofenzívně schopnější, přesto se musel činit i Pavelka, když se na něj řítil Svoboda Jan, či později Svoboda Jakub s Tomim. Svižný hokej nakonec v prvním dějství nabídl jen jednu branku.

Do druhé třetiny si Zubři přetáhli přesilovou hru, která se na krátkou chvíli znásobila. Zubři uspěli na buly a Robert Černý si trpělivě hledal střeleckou pozici, až ji našel. Pavelku nakonec prostřelil z mezikruží a srovnal skóre. Stejně tak se vyrovnal také výkon obou mužstev. Přerov vyladil nedostatky, zato Prostějovu šance výrazně ubyly. V polovině utkání navíc sám pomohl domácím do vedení. Nahození Jana Svobody od mantinelu si totiž do vlastní branky nešťastně srazil Tomáš Hanousek. Prostějovský obránce ale chybu o pět minut později odčinil, když napřáhl na modré a překonal Postavu. Modrožlutí však před koncem třetiny přispěchali s odpovědí v podobě využité přesilovky. Březinovu střelu Pavelka pouze vyrazil k tyči, kde se pohyboval a odkud do odkryté branky doklepával Tomáš Doležal.

Do třetí třetiny pak vstoupil aktivněji opět Prostějov. Byť se dostávali do minima velkých šancí, byli to Jestřábi, kteří diktovali tempo hry. Množství vhazování před Postavou dokázala přerovská obrana řešit, onou klíčovou „postavou“ byl však právě mladý přerovský brankář. Ten s přehledem jistil všechny prostějovské pokusy, v čase 59:44 při přesilovce hostů šest na čtyři už byl ale krátký. I s vypětím všech sil se snažil alespoň přesunout, vleže ale nemohl na ránu Marka Račuka dosáhnout. Prostějov tak po zásluze vybojoval prodloužení, které půl minuty před koncem uzavřel vítěznou trefou. Domácím pláchl Vilém Burian a zamířil do horního rohu přerovské brány.

Robert Svoboda (HC ZUBR Přerov): Utkání mělo dvě fáze. Z pohledu, že nám chybělo šestnáct sekund k výhře, jsme body ztratili. Po první třetině bychom ale bod brali, soupeř tam byl výrazně lepší. Na stadionu panovala výborná atmosféra, děkujeme všem divákům. Udělali skvělou kulisu a hráče povzbudili k tomu, že se nám podařilo skóre otočit. Prostějov je silný protivník. Bod nakonec bereme, i když je to hořké.

Martin Štrba (LHK Jestřábi Prostějov): Jsem moc rád, že jsme zápas zvládli. Šli jsme do něj s určitým plánem a věděli jsme, co nás tady čeká. Je to derby a výsledek není nikdy jistý. I když to bylo jako na houpačce, kluci prokázali vnitřní sílu. Obstáli a dokázali to otočit do vítězného konce. Nicméně si myslím, že po většinu zápasu jsme hru měli pod kontrolou a byli jsme lepším týmem.