Fantazie! Stanislav Svozil ozdobil premiérový start v NHL asistencí a podílel se na výhře

C o l u m b u s – Přerovský hokej se v noci dočkal historicky druhého odchovance, který nastoupil v NHL. Dvacetiletý obránce Stanislav Svozil zasáhl v sestavě Columbusu, který jej draftoval v roce 2021, do domácího zápasu proti Pittsburghu. Při své premiéře hned zaznamenal asistenci, kterou na konci přesilovky v závěru třetí třetiny pomohl k vyrovnávací brance na 2:2, potažmo pak k obratu Blue Jackets a vítězství 3:2 po prodloužení.

„Splnil se mi sen, je to snad až nemožné. Poprvé v životě jsem si zahrál NHL, nemůžu tomu uvěřit. Hlavní ale je, že se nám podařilo vyhrát,“ svěřil se Svozil v pozápasovém rozhovoru do televizní kamery stanice Bally Sports Columbus. Na ledě strávil celkově 19 minut a 13 sekund. V úvodu první třetiny byl vyloučen ze držení, na trestné lavici ale pobyl jen 16 sekund, Pittsburgh totiž přesilovku využil. Vedle asistence také jednou vystřelil na bránu Penguins a jeden pokus soupeře naopak zablokoval.

Hra Columbusu se podle člena slavné přerovské hokejové rodiny ve druhé a třetí třetině zlepšila. Stejně jako jeho výkon. „Na ledě jsem působil sebevědoměji,“ přikývl. Jeho nejzářnější chvíle v zápase přišla v 57. minutě normální hrací doby. U modré čáry si nejprve vyměnil puk s Emilem Bemströmem, vzápětí přihrál do prostoru u pravého kruhu. Mikael Pyyhtiä pak poslal křížný pas na kraj levého kruhu a Bemström střelou z první využil přesilovku.

Blue Jackets tak na sklonku třetí třetiny vyrovnali, následně minutu po začátku prodloužení dokonal obrat z 1:2 na 3:2 Johny Gaudreau. „Byl to pro mě speciální moment, když jsem si připsal asistenci, bylo to moc pěkné. Důležité ale bylo, že Mikael Pyyhtiä poslal skvělý pas a povedlo se nám vyrovnat. Můžu mu jenom poděkovat,“ prozradil Svozil.

Columbus jej povolal z Reginy, za kterou nastupoval v juniorské Western Hockey League. S Pats sice vypadl už v prvním kole play-off, na ledě byl ale hodně vidět. Už během základní části nasbíral 78 bodů (11+67) v 56 utkáních a byl čtvrtým nejproduktivnějším hráčem kanadského týmu a třetím nejproduktivnějším obráncem soutěže. V sedmi duelech vyřazovacích bojů pak vstřelil čtyři branky a devět jich připravil, po prvním kole se tak v bodování play-off umístil na druhé pozici – hned za spoluhráčem Connorem Bedardem.

Stanislav Svozil v NHL z hlediska přerovské stopy navázal na Tomáše Kundrátka. Ten si premiéru na prestižní úrovni odbyl v lednu 2012 v barvách Washingtonu Capitals – shodou okolností také proti Pittsburghu. Celkem v nejslavnější lize světa odehrál 30 zápasů s bilancí jednoho gólu a šesti asistencí.