Zubři v prvním čtvrtfinále úspěšní, Novému Jičínu dali pět gólů

P ř e r o v – Hokejisté přerovského Zubru vstoupili do letošního play-off úspěšně a na domácím ledě si v sérii s Novým Jičínem zajistili první vítězství. Už po úvodní třetině měli modrožlutí dvougólový náskok, který posléze zvýšili. Dva slepené góly v prostřední části byly zcela jasně tím rozhodujícím momentem. Soupeř sice dokázal snížit, ale bližší kontakt kvůli faulům už z jeho strany nepřišel. Přerov naopak přidal pátou trefu a ta už odpor Nového Jičína zlomila. Kaňkou na vítězném duelu je zlomené zápěstí Marka Ditricha, pro kterého sezóna skončila.
ČF1, sobota 2.3.2013
HC ZUBR Přerov - HK Nový Jičín
5:2
(2:0, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 13. Sakrajda, 20. Kudělka (Kolář, Sprušil), 34. Sakrajda (Málek, Brančík), 34. Sprušil (Blinka), 46. Málek (Sakrajda, Kudělka) - 40. Chvostek F. (Skaloš, Andrýsek), 42. Hradil (Zedník). Rozhodčí: Obadal - Novotný, Šimčík. Vyloučení: 9:10, navíc Kabeláč (Nový Jičín) 10 minut minut osobní trest + do konce utkání, Horák (Nový Jičín) 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2022. Buly: 42:31. Střely na branku: 30:28. Průběh utkání: 4:0, 4:2, 5:2.
Vojtek (46. Sklenář J.) - Pala, Tomeček, Vlček, Ferenc, Kudělka, Osina - Hanák, Goiš, Sedlák - Sakrajda, Brančík, Ditrich - Kolář, Sprušil, Blinka - Kundrátek, Málek
Šrámek - Andrýsek, Kabeláč, Brynecký, Hruška, Skaloš, Martinčík, Vašut, Tomášek, Hradil, Macháček, Horák, Gulda, Škumát, Zedník, Chvostek F., Chvostek M., Uhlár

Lepší vstup do utkání měl tým Nového Jičína, který zahrozil střílejícím Horákem. Blesková změna skóre se ale neudála. Hned poté mohl soupeř Zubrů ohrožovat Vojtkovu klec znovu. Hrál totiž přesilovku, jenže v ní si nakonec nevypracoval žádnou příležitost. Zubři zvládli i krátké oslabení ve třech a po něm se chopili taktovky. V osmé minutě střílel nebezpečně Kolář a hned po něm poslal ránu na Šrámka také Blinka.

Nový Jičín měl o chvíli později šanci Uhlára, ale gólově se jako první uvedli Zubři. Petr Sakrajda vypíchl soupeři puk a brankáře Šrámka překonal střelou pod horní tyč. Zanedlouho hosté sahali po vyrovnání, protože Uhlár byl před Vojtkem znovu v nebezpečném postavení, trefil však pouze jeho rameno. Už se zdálo, že stav po první třetině bude 1:0, ale v poslední minutě krásně zakončil z ostrého úhlu David Kudělka a Přerov tak byl mnohem spokojenější.

Nálada v přerovském táboře mohla být hned po startu druhé třetiny ještě lepší. Po Vašutově faulu byli totiž Zubři v přesilovce, kterou málem využil Málek. Trefil však jen přesouvajícího se Šrámka. Nový Jičín se s nepříznivým stavem nechtěl spokojit, ale nebylo mu přáno. Střílel pouze Kabeláč do Vojtkovy lapačky. Další okamžiky pak patřily jednoznačně Přerovu, který si vypracoval slušnou sérii šancí.

Za obranou číhající Blinka sice ještě z nájezdu přestřelil Šrámkovu svatyni a stejně neúspěšný byl Goiš, ale prudká střela Petr Sakrajdy už MEO Arénu rozveselila. A když za 37 vteřin potrestal chybu novojičínské obrany střelou mezi betony gólmana Antonín Sprušil, vedl Přerov už 4:0. O čisté konto přišel brankář Vojtek až v závěru druhé části, kdy hrál soupeř přesilovku. Za jeho záda prolétl kotouč po střele Michala Chvostka.

Snížení bylo pro hostující tým povzbudivým elixírem, a když krátce po začátku třetí periody prostřelil Vojtka Jan Hradil, stav se změnil už na 4:2. Místo většího drama však brzy přišel pátý přerovský gól a Zubři byli znovu klidnější. Po Sakrajdově přihrávce zůstal sám před brankářem Matěj Málek a díky zakončení do horní části brány fanoušci znovu slavili. Vojtka v tu chvíli vystřídal Sklenář, jenž musel rychle řešit Uhlárovu šanci. Stejný hráč se pak po chybě obrany dostal do úniku a protože byl seknut, jel trestné střílení. Zakončení mu však vůbec nevyšlo, a tak se skóre neposunulo.

Přerov měl v posledních minutách ještě několik šancí na zvýšení stavu, ale nevyužil je. Zejména přečíslení tří na jednoho hlasitě volalo po gólu. Na stavu 5:2 už nic nezměnila ani přesilovka Nového Jičína, která se na více než minutu zdvojnásobila. Před Sklenářem neuspěl Andrýsek, přerovský gólman dokázal puk u tyčky podržet a vítězná radost už proto mohla naplno propuknout.

sestřih videozáznamu utkání naleznete na TV ZUBR

Lubomír Václavíček (HC ZUBR Přerov): Jsme rádi, že se nám první zápas podařilo zvládnout, ale potvrdilo se, že play-off je nová soutěž. Na hráčích byla vidět nervozita a občas jsme v obraně dělali velké chyby. Oba brankáři nás ale dnes podrželi. Do čtvrtého gólu ten zápas byl zbytečně nervózní a po něm jsme až moc zvolnili. Nový Jičín snížil, chtěl ještě něco udělat a ukázal, že když se mu dá šance, je velice nepříjemný. Na ledě soupeře ve druhém utkání musí mít náš výkon stoupající tendenci.

David Handl (HC Nový Jičín): Utkání rozhodly naše chyby a dost velká nedisciplinovanost. Vždycky jsme stáhli náskok Přerova na dva góly, ale hned přišel zbytečný faul. Přerov se po třetím gólu uklidnil a přidal čtvrtý, ale my jsme nesložili zbraně. Dali jsme na 4:2 a zápas se mohl vyvíjet jakkoliv, jenže zase jsme faulovali, což nás dostalo pod tlak. Musíme změnit myšlení v koncovce a hlavně se vyvarovat zbytečných faulů.