Úvod čtvrtfinále neúspěšný, Motor už našel na Zubry recept a ujal se v sérii vedení

Č. B u d ě j o v i c e – Po více než týdenní pauze rovnýma nohama do té nejdůležitější části letošní sezóny! Čtvrtfinálová řežba s Budějovicemi začala, na její první díl ale Zubři budou chtít zcela určitě co nejrychleji zapomenout. Favorit vyvinul hned od začátku na Přerov výrazný tlak, z nějž šel do dvoubrankového vedení. Modrožlutí sice Pšurným posléze snížili, ale ve druhé třetině inkasovali další tři góly, jimiž Motor vyhnal z brány Klimeše. Přerov už síly na snížení manka nenašel, naopak poté dostal ještě šestý gól při vlastní přesilovce. Motor jasně ovládl úvod série a poprvé Zubry porazil.
ČF1, pondělí 29.2.2016
HC Motor České Budějovice - HC ZUBR Přerov
6:1
(2:1, 3:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Straka (Suchánek, Nouza), 12. Květoň (Rob, Chovan), 27. Žálčík (Mikyska, Babka), 33. Mikyska (Mucha), 37. Straka (Nouza, Kolmann), 48. Kuchejda (Švihálek, Vráblík) – 17. Pšurný (Grof, Procházka). Rozhodčí: Bejček, Doležal – Beneš, Štofa. Vyloučení: 12:12, navíc Kolmann (Č. Budějovice) 10 minut osobní trest – Pšurný (Přerov) 5 minut + do konce utkání. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6097. Střely na branku: 43:35. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 6:1.
Bláha – Mucha, Zíb, Suchánek, Kolmann, Kříž, Vráblík, Žovinec – Chovan, Rob, Květoň – Nouza, Straka, Kuchejda – Žálčík, Mikyska, Babka – Marek, Točík, Švihálek
Klimeš (37. Slovák) – Chmelíř, Grof, Pala, Hořava, Novotný, Ferenc, Vágner, Šnajnar – Procházka, Pšurný, Dostálek – Sikora, Sýkora, Mrázek – Goiš, Popelka, Kovařík – M. Kratochvíl, Král, Stoklasa

Utkání mělo svižný začátek. Na pozoru se museli mít oba brankáři a hned ve třetí minutě došlo k první potyčce. Do sebe se pustili domácí Švihálek s hostujícím obráncem Vágnerem. Navrch měl nepatrně hostující bek, jenž vyprovokoval bitku, přesto dostali oba hráči stejný trest a pokračovalo se v pěti na obou stranách. První velkou šanci zápasu měl přerovský Procházka. Dostal pas před branku, kde byl úplně osamocen, jenže bekhendem Bláhu nepřelstil. Na druhé straně měl po výborném presinku Květoně podobnou šanci Michal Chovan, ovšem ani on neotevřel skóre. To se povedlo až kapitánovi Josefu Strakovi při přesilové hře. Nahození Jakuba Suchánka šikovně tečoval za Klimešova záda – 1:0.

I druhá branka v síti Zubrů přišla po dobrém napadání Jihočechů. Tvrdým zákrokem vybojoval Chovan puk, předal ho Robovi a ten ještě chytrou zadovkou vybídl ke skórování Lukáše Květoně – 2:0. Do konce třetiny se podařilo Zubrům snížit. Střelu Grofa tečoval do Bláhova protipohybu nejproduktivnější hráč Přerova v základní části Roman Pšurný – 2:1. Moravané mohli dokonce vyrovnat. Dostálek dostal dobrou nahrávku před branku, zkoušel to bekhendem, ale na domácí maskovaného muže nepřišel.

Úvod druhé periody měl lepší ČEZ Motor. Třetí formace Jihočechů zatlačila na soupeře a vytvořila si hned několik šancí. Všechny tři měl na holi Lukáš Žálčík, ale ani v jedné nedokázal uspět. Domácí celek si šel za třetí brankou. Po faulu na Tomáše Nouzu měli svěřenci trenéra Bělohlava možnost minutové přesilovky čtyři na tři. Tvrdě pálil Vráblík mimo, neujala se ani střela kanonýra Nouzy. V 27. minutě se do hry dostala opět třetí lajna Motoru. Z vhazování v útočném pásmu byl vykázán Josef Mikyska a o několik vteřin později se ukázalo, že to byl klíčový moment třetí branky v síti Přerova. Forvard, který má mimořádně šikovné ruce, se po buly ujal kotouče, udělal soupeři kličku a předložil touš Lukáši Žálčíkovi, který se v této situaci nemýlil – 3:1.

Českobudějovičtí byli i nadále lepším týmem, Zubři neměli moc co nabídnout. Čtvrtou branku přidali domácí hokejisté v 33. minutě. Obránce Mucha se natlačil před Klimeše, ale nepodařilo se mu pořádně zakončit. To napravil Josef Mikyska, jenž z první překonal ležícího brankáře soupeře – 4:1. Tím však trápení Zubrů neskončilo. Po dvou faulech šli moravští hokejisté do tří. Dlouho to vypadalo, že dvojnásobná přesilová hra zůstane nepotrestaná. Až pár vteřin před vypršením trestu se po rychlé přihrávce od Tomáše Nouzy prosadil podruhé v zápase kapitán Josef Straka – 5:1. To už bylo na brankáře Klimeše moc. Po páté brance ho vystřídal Jiří Slovák.

Šestou branku ČEZ Motoru sudí neuznali. Střelu Babky zachránil Slovák až na brankové čáře. Puk již zřejmě měl Slovák ve své moci, a tak následná dorážka Lukáše Žálčíka nebyla uznána. Právě naopak, Žálčík dostal dvě minuty za sekání. Další možnost za Jihočechy měl Lukáš Kříž. Sjel si pro přihrávku mezi kruhy, jenže střídajícího Slováka neprostřelil. Šestý gól ČEZ Motoru přidal až v oslabení David Kuchejda. Michal Švihálek ho našel přesnou zadovkou před úplně prázdnou branku – 6:1.

Nepříjemný incident poznamenal radost domácích fanoušků. Ještě před skórováním Davida Kuchejdy sekl Roman Pšurný mimo hru Romana Vráblíka a vykoledoval si trest do konce utkání. V oslabení se Přerovským podařilo přejít do přečíslení. Se zakončením Šnajnara si Bláha poradil. Utkání mělo náboj až do samého konce, Michal Švihálek se zúčastnil třetí potyčky a potřetí si šel odsedět svůj trest. Více už se v základní hrací době nestalo, ČEZ Motor si po výborném výkonu připsal první výhru v sérii.

Radek Bělohlav (ČEZ Motor České Budějovice): Zápas se nám povedl, je to první korálek. Kluci dokázali přenést některé věci, které jsme po nich chtěli. Dobré utkání, 1:0.

Vladimír Kočara (HC ZUBR Přerov): Blahopřeji Budějovicím, vyhrály zaslouženě. Skóre odpovídá průběhu utkání. Zaspali jsme první třetinu, po snížení jsme sice byli zpátky v zápase, ale druhá perioda se nám nepovedla. S takovou hrou nemáme v téhle sérii šanci.