Junioři: Omlazení Zubři drželi s Hradcem krok půl zápasu, pak šestkrát inkasovali

H r . K r á l o v é – Poslední utkání roku 2014 odehráli juniorští Zubři na půdě ambiciózního Hradce. Do střetnutí s Mountfieldem šli Přerovští s hodně omlazenou sestavou, která ale soupeři toužícím po postupu do extraligy půl zápasu statečně vzdorovala. Jenže špatná pětiminutovka se čtyřmi hradeckými góly byla nakonec rozhodující. Zubři neskórovali ani jednou, zatímco domácí zaznamenali šest přesných zásahů.
30.kolo, neděle 21.12.2014
Mountfield HK - HC ZUBR Přerov
6:0
(0:0, 4:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 28. Kastner (Michálek, Malinský), 32. Uhlík (Košař, Plášil), 32. Kastner (Bartoň), 33. Skála (Pilař, Kovářů), 42. Košař (Krátoška), 59. Michálek (Skála, Havránek). Rozhodčí: Úlehla – Blümel, Kleprlík. Vyloučení: 8:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 100. Střely na branku: 44:20. Průběh utkání: 6:0.
Veselý – Vladyka, Košař, Kratochvíla, Havránek, Bezděk, Piegl, Plášil, Kastner, Šeda, Skála, Miškář, Malinský, Pavlík, Krátoška, Michálek, Bartoň, Uhlík, Kovářů, Pilař, Nedvídek
Grigárek – Šťastný, Novák, Kundrátek, Duda, Smolka – Heralt, Helešic, Zavřel – Kubal, Müller, Pecha – Daniš, Siegel, Ministr

První polovinu úvodní třetiny souboje mezi Hradcem Králové a Přerovem degradovalo značné množství vyloučení. Přestože oba týmy měly postupně k dispozici i dvojnásobnou přesilovou hru, ani jedna početní výhoda nebyla využita.

A tak největší šanci měl v desáté minutě domácí Krátoška, když rozhodčí po hákování přerovských hráčů Hradci přiznal trestné střílení. Grigárek se však proti Krátoškově blafáku blýskl bleskurychlým betonem, kterým utěsnil mezírku u levé tyče.

Po zbytek třetiny to byl pouze hradecký celek, který vytvářel tlak a svíral soupeře v jeho vlastním obranném pásmu. Jenže akce, kterou začal Plášil, vyústila jen do rozezvučení brankové konstrukce výborně chytajícího Grigárka, sólo akci Pilaře zase lapil sám brankář Zubrů, a tak skóre po první třetině bylo takové jako před jejím začátkem.

Jestliže v první části nedokázali domácí zužitkovat tlak, který si vypracovali, a přetavit jej v gólové hody, druhá část nabídla obrázek zcela opačný, tedy převahu domácích v kombinaci se vstřelenými brankami. Ty byly čtyři, a hradečtí hráči je do Grigárkovy sítě nasázeli v rozmezí pěti minut.

Ve 28. minutě otevřel skóre zápasu krásnou tečí, po níž puk zamířil nad ramena pokrčeného Grigárka, kapitán Lukáš Kastner. Ve 32. minutě načali domácí brankostroj, který během minuty a šestatřiceti vteřin vyprodukoval tři branky! V podstatě všechny góly padly po tvrdé střele z vrcholu kruhu pro vhazování, případně mezikruží.

V přesilové hře se nejprve prosadil Jiří Uhlík – 2:0. O chvíli poté jej napodobil svojí druhou brankou už ve hře pět na pět Lukáš Kastner a na 4:0 zvyšoval Jan Skála. Značný tlak vydržel Hradci i po zbytek druhé části.

Kdo by si byl vsadil na to, že do třetí třetiny vyrukují hosté s pokusem o alespoň symbolickou korekci skóre utkání, šeredně by narazil. Po minutě a čtrnácti vteřinách zvyšoval již na 5:0 David Košař, který šikovně tečoval Krátoškovu střelu.

Trápící se Přerov se evidentně nemohl dočkat konce utkání, zbytek třetiny strávil zamčený ve vlastním obranném pásmu. Do konce zápasu však stihl ještě přidat jeden zásah domácí Jan Michálek, když využil přesilovou hru doslova v její poslední vteřině a v předposlední minutě zápasu – tím zpečetil skóre na konečných 6:0.

Hradec svojí výhrou odčinil páteční porážku z Havířova, plus se dokázal dotáhnout na v ten moment tabulku vedoucí Přerov, a to na rozdíl jediného bodu, přičemž moravský celek měl k dobru celý jeden zápas navíc.

Aleš Krátoška (Mountfield HK): Po hodně vlažné první třetině jsme museli hodně zvýšit hlas. Druhá třetina už byla, myslím, trošku lepší. Ale u většiny hráčů jsou rezervy. Jsem hodně zklamaný hráči, kteří by měli tým táhnout. Do třetí třetiny už proto hráči, kteří mají potenciál na to, aby hráli v A-týmu, nenastoupili, protože jejich přístup k utkání byl hodně špatný. Nicméně pro nás se jednalo o důležité vítězství. Ve třetí třetině nastoupili kluci, kteří byli připravení a chopili se šance, potom jsme už utkání víceméně zvládli. Bez obdrženého gólu, takže výsledek odpovídal tomu, co jsme poté předvedli. Ale jsem zklamán z hráčů, kteří už se vidí někde v profesionálním seniorském hokeji, ale jsou na začátku a tímhle přístupem to nedotáhnou nikam, kam si všichni přejeme.

Vladimír Kočara (HC ZUBR Přerov): Jeli jsme do Hradce s pokorou a bez naší první pětky. Naopak soupeř měl plný kádr i s hráči, kteří hrají extraligu mužů. Polovinu zápasu jsme do puntíku plnili to, co jsme měli. Pak ale bohužel přišla pětiminutovka, ve které nám tam napadaly góly. Domácí prokázali velkou kvalitu a ten výsledek 6:0 nakonec odpovídá průběhu utkání.