Zubři porazili Hradiště a budou hrát v elitní šestce!

P ř e r o v - V posledním kole základní části přivítali Zubři na svém zimním stadionu slovácký celek HC Uherské Uhradiště. Začátek vyšel Zubrům dobře, brzy se ujali vedení, poté však zmírnili v tempu a soupeř během první třetiny dvakrát dokázal otočit stav ve svůj prospěch. Zubři, které však hnala dopředu nutnost zisku alespoň jednoho bodu, po přestávce opět přidali a prakticky až do konce zápasu plně ovládali hru. Zvláště v poslední třetině už hostům téměř nic nedovolili a hrálo se jen na jednu branku. Ve druhé a třetí třetině přidali vždy tři góly a celkem tak zápas vyhráli 8:4. Protože získali všechny tři body, zajistili si tím nejen účast v elitní šestce a tedy i v play off, ale navíc i 4.místo.
30.kolo, sobota 8.1.2011
HC ZUBR Přerov - HC Uherské Hradiště
8:4
(2:3, 3:1, 3:0)
Góly: 5.Hanák (Kočara), 17.Kotásek (Hanák, Kočara), 22.Kočara (Kotásek, Hanák), 31.Kolář (Sedlák, Pala), 32.Kotásek (Faltýnek, Pala), 44.Hanák (Kočara, Kotásek), 53.Kotásek (Hanák), 58.Kundrátek (Novajovský) - 12.Knebl (Sakrajda), 13.Antonovič (Vodák), 20.Sakrajda (Sladký), 37.Mikeš (Sakrajda, Sladký). Rozhodčí: Dědek - Šimčík, Dučák. Vyloučení: 4:7, navíc Pochylý (Uh.Hradiště) 10minut OT. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Buly: 31:29. Střely: 54:29. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 5:3, 5:4, 8:4.
Tihlář - Pala, Faltýnek, Ferenc, Osina, Vlček, Novajovský, Pírek, Sklenář - Kolář, Sedlák, Ditrich; Kočara, Hanák, Kotásek; Palička, Sprušil, Kundrátek; Dočkal, Vaněk
Štefl - Stašek, J.Rapant, Pšeja, Matula, Sladký - Knebl, Mikeš, Andrýsek, Sakrajda, Antonovič, Karpíšek, Kotačka, M.Rapant, Schuster, Pochylý, Kundera, Šudoma, Vodák

Před zápasem byl před Zubry úkol vybojovat v zápase s Uherským Hradištěm alespoň jeden bod. Ten by jim zajistil místo v elitní šestce a tedy i play off v letošním ročníku. Pomoci jim v tom už mohl ve druhé lajně opět Vladimír Kočara, ale téměř se rozpadla třetí útočná řada. Zraněn je stále Erik Kohút a v polovině rozcvičky před zápasem musel odstoupit i Lukáš Menšík. Zdeněk Sedlák se vrátil tedy zpět do první řady a tu třetí vytvořila trojice Filip Palička - Antonín Sprušil - Marek Kundrátek. Hosté měli v brance svou posilu z Třince - Martina Štefla, který Hradišti vychytal bod ve Frýdku-Místku.

Zápas začali Zubři velice dobře, brzy se usadili v útočném pásmu a začali střílet. Ve 4.minutě hráli první přesilovku a ty už byly dnes opět jejich silnou zbraní. Po 41 odehraných sekundách umožnili vyloučenému Kneblovi návrat na střídačku, když po Kočarově přihrávce z kruhů puk na dvakrát za Šteflova záda propasíroval Hanák. Po 5 minutách se tak po 6 střelách Zubři snadno dostali do vedení, zatímco Uherské Hradiště ještě nedalo Tihlářovi vůbec šanci do hry zasáhnout. Zubry tento začátek až příliš ukolébal a "přeřadili na nižší rychlostní stupeň". Od 6.minuty tak umožnili soupeřům častější návštěvy před svého gólmana a o dvě minuty později už tým ze Slovácka Přerovu naznačil, že tak snadné, jak se z počátku zdálo, to s ním Meo mít nebude. Z prostoru mezi kruhy vypálil nebezpečně Kotačka a Tihlář měl co dělat, aby střelu vyrazil. Ve 12.minutě ale už neměl šanci výrazněji zasáhnout, když Zubři pustili hosty do kombinační akce. Knebl si se Sakrajdou několikrát mezi sebou přihráli kolem Faltýnka a prvně jmenovaný zcela volný hráč měl už před sebou prakticky prázdnou bránu, protože Tihlář se Sakrajdou nechal vylákat příliš doleva - 1:1. Jen o 58 sekund později už zápas dokázali hosté otočit, když po Vodákově pasu si do útočného pásma najel až od obranné modré čáry Antonovič. Vypálil jen kousek od mantinelu, ale jeho střela byla velmi tvrdá, možná ještě i cestou tečovaná Novajovským. Tihlář kotouč nechytil do lapačky, ale jen vyrazil za sebe a ten skončil v jeho síti - 1:2. Meo dokázalo vyrovnat přesně 3 minuty před úvodní sirénou, když si pěknou útočnou kombinační akci vypracovala opět druhá pětka. Vše zakončoval střelou z první z prostoru mezi kruhy Kotásek - 2:2. V 19.minutě putovali na trestnou lavici poprvé i Zubři a také vyloučený Sedlák na ni ani do konce třetiny nevydržel. 32 sekund před koncem první třetiny totiž vystřelil bekhendem po ledě mezi hráči Sladký a nedůslední domácí hráči nechali Sakrajdu dotlačit kotouč za brankovou čáru - 2:3.

Gól, který hostům vrátil vedení, naštěstí asi přinutil přerovské hráče v šatně k zamyšlení a po přestávce opět zvýšili úsilí na původní mez ze začátku zápasu. A hosté se znovu přes čtyři minuty dívali na Tihláře jen z dálky. Zubři se rozstříleli hned v první minutě a když po 86 odehraných sekundách 2.třetiny opět vyrovnala 2.pětka, která měla na dnešním vítězství hlavní podíl, šlo už v této části hry o 5.střelu. Po dobře nacvičené a skvěle provedené kombinační akci zakončoval z první do z velké části odkryté Šteflovy klece Kočara - 3:3. Hradiště nenastartovalo ani vyloučení Paličky o necelou minutu později a přerovský gólman musel zasahovat až ke konci 25.minuty. Do výraznějších šancí se však hosté nedostávali. Ve 30.minutě dostalo podruhé výhodu přesilové hry Meo a opět mu stačilo jen několik sekund. Tentokrát Pala se Sedlákem poslali dopředu kolem mantinelu Koláře, ten se protlačil až před Štefla a přehodil jej - 4:3. Protože však rozhodčí ponechával výhodu, přesilovka pokračovala, pouze na trestné lavici se vystřídali provinilci. Na jejím konci ve 32.minutě střílel švihem z kruhů Kotásek, a když se kotouč zastavil až o síť hostující branky z vnitřní strany, Štefl zlostí rozmlátil hůl o levou tyč své svatyně - 5:3. Zvýšit na 6:3 pak mohl v 37.minutě Hanák, který se dokázal ze středního pásma probojovat až před Štefla, ale ten jeho střelu z bezprostřední blízkosti tentokrát zlikvidoval. Hned z protiakce ale uhodilo na opačné straně. Z kruhů si najel před Tihláře Sakrajda, ale puk mu těsně před bránou trochu sjel z hole a nevystřelil. Z brankové čáry však našel Sakrajda před brankou Mikeše a na jeho střelu z první už byl Tihlář krátký -5:4. Hosté byli brankou trochu povzbuzeni a snažili se ještě několika střelami z kruhů vyrovnat, ale jejich nápor přerušil po 3 a půl minutách další zvuk sirény.

Poslední třetina se už hrála prakticky na jednu branku. Hosty definitivně srazila na kolena šestá branka Zubrů ve 44.minutě, která byla opět z hokejové dílny 2.lajny. Dvojice Kotásek a Kočara přečíslila soupeře v akci 2 na 1, ale při zakončování nahrál Kočara Hanákovi, který jel za nimi. Jeho tvrdá střela z prostoru mezi kruhy rozvlnila síť hostů po šesté - 6:4. Po tomto gólu v půli 44.minuty se hosté úplně "vypařili" z ledu. Jejich další střelu registrujeme až po téměř deseti minutách. Mezi tím mohl zvýšit ze sólového nájezdu ve 48.minutě Ditrich, hodně šancí mělo Meo v další přesilovce v polovině poslední třetiny, když těsně u tyče hostující branky zakončoval opět Ditrich a o něco později Hanák. V závěru zmíněné přesilovky pak boční konstrukci hradišťské klece trefil Kotásek. V 53.minutě už ale stejný hráč zvýšil po přesném Hanákově pasu z kruhů těsně před Šteflem střelou z první - 7:4. Hosté si vytvořili dvě největší šance nejdříve až v 56.minutě, když z prostoru mezi kruhy střílel z první Antonovič a o dvě minuty později Mikeš. Poslední gól byl přímo vynikající. Novajovský přihrál v 58.minutě Kundrátkovi, ten se prokličkoval ze středního pásma, obešel i obránce jedoucího před ním a obstřelil i Štefla - 8:4. Z hlediště se v tu chvíli ozývalo "deset", ale času už bylo málo. Přesto to nebylo úplně nemožné, protože 58 sekund před koncem trefil Kočara střelou z první břevno hradišťské klece. Zápas tak skončil spravedlivým vítězstvím Zubrů 8:4.

Vítězství zajistilo Zubrům definitivně účast v elitní šestce, kde se ale nejdříve představí dvakrát venku. Ve středu v Orlové a v sobotu v dalším Hanáckém derby v Prostějově. Přesný program všech tří skupin zveřejníme zítra krátce po skončení posledních dvou zápasů tohoto kola.