Tým Zubrů přišel o náskok a zvítězil až v prodloužení

P ř e r o v – Druhé vánoční derby se od samotného začátku vyvíjelo pro přerovský tým velmi dobře. Zubři měli ostrý nástup a během úvodní třetiny svého rivala jasně převyšovali. Aktivitu vyjádřili i gólově, do brány Jestřábů spadly totiž tři puky. Když poté přerovští hráči přidali čtvrtý gól, asi málokdo přemýšlel o tom, že by mohly přijít komplikace. Prostějov ale v závěru druhé třetiny snížil a po obrátce ještě více zabral. Přálo mu i štěstí, když se při hře bez brankáře postaral o vyrovnání. Zubři tak alespoň získali dva body zásluhou Tomáše Vlčka, který rozhodl v prodloužení.
29.kolo, sobota 29.12.2012
HC ZUBR Přerov - LHK Jestřábi Prostějov
5:4p
(3:0, 1:1, 0:3 - 1:0)
Branky a nahrávky: 11. Goiš (Málek, Pala), 15. Málek (Goiš, Hanák), 20. Brančík (Sakrajda), 28. Ferenc (Ditrich, Brančík), 65. Vlček - 38. Kovařík (Popelka), 42. Novák (Popelka, Ševčík), 50. Černý (Šebek), 59. Handl (Ševčík, Šebek). Rozhodčí: Czubaj - Novotný, Vožda. Vyloučení: 10:9, navíc Málek (Přerov) 10 minut osobní trest. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2430. Buly: 37:30. Střely na branku: 30:34. Průběh utkání: 4:0, 4:4.
Vojtek (59. Sklenář J.) - Pala, Faltýnek, Ferenc, Vlček, Osina, Běhal - Málek, Goiš, Sedlák - Sakrajda, Brančík, Ditrich - Brada, Kundrátek, Hanák - Matušenko, Blinka, Vaněk
Vydržel (15. Vrba) - Jedlička, Kumstát, Arnošt, Tomiga, Finkes, Kaluža, Handl, Zachar, Černý, Šebek, Novák, Kryl, Ševčík, Berčák, Stráněl, Janota, Popelka, Kovařík

Úvodní minuty patřily přerovskému týmu, který si Goišem rychle vypracoval šanci. Jeho zakončení ale brankář Vydržel zlikvidoval. Vojtek na druhé straně v začátku mače mnoho práce neměl. Otestoval jej až Černý v době, kdy se psala šestá minuta. Hned poté si Prostějov získal přesilovku, jenže obrana domácích fungovala dobře. Jediným, kdo zahrozil, byl od modré čáry střílející Arnošt. Zubři naopak znovu ukázali, že přesilovky mají doma silné. Důrazný Jiří Goiš protlačil puk za brankáře a odstartoval tím vlnu letících plyšáků.

Radovat se Přerov mohl zakrátko znovu, ale Ferenc se svou střelou neuspěl. Další přesilovka už však radost přinesla. Matěj Málek zůstal na chvilku zcela volný a Vydržel proti jeho prudké střele nedokázal zasáhnout. Místo mezi třemi tyčemi po gólu převzal Vrba, ale čisté konto dlouho neuhájil. V poslední minutě totiž při signalizovaném faulu ujal Sakrajda s Richardem Brančíkem a druhý jmenovaný poslal puk famózně do šibenice.

Druhou část zahájila velká šance Málka, která ale zůstala nevyužita. Došlo i boxerskou výměnu názorů mezi Goišem a Kumstátem. Zubři chvíli hráli přesilovku čtyři na tři, ale další úspěch v ní nepřidali. Na druhé straně měl poté dobrou šanci Popelka, jenže se střelou váhal a zblokovaný kotouč skončil hodně mimo. Přerov naopak vytáhl další ze svých ostrých nábojů. Jakub Ferenc se s ničím nemazlil a kotouč ostře z mezikruží napálil za Vrbova záda.

Rychlé snížení mohl zařídit unikající Stráněl, ale Vojtek si dobrým zákrokem čisté konto držel. Úspěšný byl i proti pohotové střele Kumstáta, která už měla jasně gólové parametry. V závěru druhé periody prostějovský tým zabral a podařilo se mu zlomit střeleckou smůlu. Využil k tomu zaváhání domácích beků. Ti nechali projet Popelku s Lubomírem Kovaříkem, jenž Vojtka překonal nad beton.

Na začátku třetí části Jestřábům hodně pomohl gól Jakuba Nováka, kterého přerovské zadní řady pustily do zakončení a stav už byl 4:2. O další úpravu skóre se mohl zasloužit kapitán Kumstát, ale Vojtek tentokrát vytáhl dobrý zákrok. Přerov se mohl dostat znovu do větší pohody po šanci Kundrátka, který však z bezprostřední blízkosti branku Jestřábů minul. Přišel tak brzy trest a také dravci proměnili přesilovku. Michal Černý střílel z kruhu a puk s pomocí teče o zadní tyč zapadl do branky.

Zubři už v této době mnoho šancí neměli, ale jedna velmi nadějná přišla v podání Hanáka, který těsně přestřelil. Prostějov s ubývajícím časem ze základní hrací doby přidával na tlaku a modrožlutí mu nakonec podlehli. Šance Šebka a Zachara ještě Vojtek zlikvidoval, ale 65 vteřin před sirénou už nestačil na dorážku Pavla Handla. Do klece Zubrů se místo něj po vyrovnání postavil Jiří Sklenář, který musel ještě v závěru třetí třetiny dvakrát zasahovat.

V prodloužení byl aktivnější Prostějov, ale rozhodnutí přišlo z hole přerovského obránce Tomáše Vlčka. Zbývalo jen 14 vteřin když zkušený obránce ujel po křídle a Vrbovi překvapivě kotouč prošel do brány. Zubři tak alespoň po ztraceném vedení získali druhý bod navíc.

Lubomír Václavíček (HC ZUBR Přerov): Dnes se pro nás opakovala ztráta jednoho bodu. V závěru jsme byli možná šťastnější, ale ztratit doma vedení o čtyři góly, to je skoro až trestuhodné. V první třetině jsme Prostějov nepustili k ničemu, ale druhá třetina byla zase o tom, že jsme začali oplácet fauly a soupeř se tím dostal do hry. Od prvního inkasovaného gólu jsme se postupně začínali více a více trápit. V závěru už to byla křeč.

Petr Zachar (LHK Jestřábi Prostějov): Měli jsme katastrofální začátek s hrubými chybami. V první třetině jsme jen čtyřikrát vystřelili na bránu. Do poloviny zápasu to vypadalo špatně, skoro až na ručník, ale pak se kluci zvedli a druhý gól nás postavil na nohy. Klukům jsem řekl, že odehráli dobrý rok a byla by škoda si ho před tou spoustou fanoušků pokazit. Za stavu 3:0 jsem je požádal ať ze zápasu neudělají nějaký debakl a hrají zodpovědně z obrany. Nakonec to rozloučení s letošním rokem nebylo špatné.