Po vítězství v derby se Zubři opět vrací do čela tabulky

P ř e r o v - Většinu šestého hanáckého derby této sezóny měli pod kontrolou Zubři, kteří ve všech třetinách své soupeře přestříleli a dokázali využívat především své přesilové hry. Hned díky prvním dvěma v první třetině si vytvořili dvougólový náskok, který už Jestřábům nedovolili smazat. Nejvyrovnanější částí zápasu bylo prvních patnáct minut druhé třetiny, během nichž měli i Jestřábi hodně vyložených šancí skórovat. Zubři však odolali a díky svému náporu v poslední pětiminutovce druhé třetiny svůj náskok ještě o jeden zvýšili. Ve svém tlaku pak pokračovali i větší část třetí třetiny, na výsledek však měly vliv pouze přesilovky a neúspěšná power play Jestřábů. Zubři tak vyhráli nakonec 6:3 a díky porážce Havířova ve Vsetíně se po dvou kolech zase vrací na 1. místo tabulky.
36.kolo, sobota 26.1.2013
HC ZUBR Přerov - LHK Jestřábi Prostějov
6:3
(2:0, 2:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 3. Kolář (Sprušil), 12. Kundrátek (Goiš, Sedlák), 36. Goiš (Sedlák, Blinka), 40. Pala (Sedlák), 50. Ditrich (Vlček), 60. Sedlák (Sakrajda). Rozhodčí: Fiala - Hanzlík, Štěpán. Vyloučení: 7:10, navíc Duba (Prostějov) 10 min osobní trest. Využití: 4:2. V oslabení: 0:0. Buly: 36:29. Střely na branku: 40:25. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:3, 6:3.
Sklenář J. - Pala, Tomeček, Vlček, Ferenc, Kudělka, Osina - Sedlák, Goiš, Brada - Brančík, Ditrich, Sakrajda - Sprušil, Blinka, Kolář - Kundrátek, Vaněk
Vrba - Kaluža, Jedlička, Kumstát, Arnošt, Finkes, Tomiga, Jirák - Handl, Duba, Kotásek, Černý, Šebek, Stráněl, Novák, Kryl, Ševčík, Berčák

Zubři mají stále poměrně rozsáhlou marodku. Již několik kol postrádají Martina Vojtka, Daniela Faltýnka a Pavla Hanáka, dnes v prvním útoku chyběl i Matěj Málek.

Hned ve 2. minutě zápasu Jestřábi špatně vystřídali a Zubři tak dostali výhodu přesilové hry. Bezgólový stav při ní vydržel ještě přibližně minutu. Hned první šance Zubrů ale skončila gólem, když z rohu útočného pásma najel až k pravé tyči Jan Kolář. Tam se místo přihrávky rozhodl pro střelu bekhendem ke vzdálenější tyči a Vrbu překonal - 1:0. V 8. minutě si vypracoval vyloženou šanci prostějovský Kotásek, jeho střelecký pokus však skončil v lapačce brankáře Sklenáře. Od této chvíle se hrálo až téměř do konce třetiny neustále se sníženým počtem hráčů. Svou přesilovku Jestřábi nevyužili, naopak Zubři proměnili i druhou. To když ve 12. minutě Sedlák nahodil puk ze středního pásma před branku a tam Goišovu střelu dorazil do prázdné branky Marek Kundrátek - 2:0. Zbytek třetiny si udržovali převahu díky jedné dvouminutové a jedné čtyřminutové přesilovce Zubři, nedokázali se však zcela vyvarovat chyb. V 17. minutě jejich obránce přečíslili v akci 2 na 1 prostějovští Ševčík s Kotáskem. Zakončoval prvně jmenovaný, v bezprostředí blízkosti branky mu však puk sjel z hole.

Prvních 15 minut druhé třetiny bylo nejvyrovnanější částí zápasu. Vynikající zákroky museli divákům předvést brankáři obou týmů, aby svým soupeřům znemožnili skórovat. Ve 22. minutě například Vrba při střelbě Zubrů jak "z kulometu" nebo o pár sekund později na opačné straně Sklenář, když se zcela sám před ním objevil Černý, ve 31. minutě Kryl a v přesilovce Jestřábů dvakrát expřerovák Kotásek. Výsledek zápasu se však změnil až ve 36. minutě, když po Sedlákově střele dorážel Jiří Goiš Vrbou vyražený puk do prázdné branky - 3:0. Hosté ale dokázali během půl minuty odpovědět, když v akci 2 na 1 se Martin Kryl rozhodl pro střelu a Sklenáře prostřelil po ledě mezi betony - 3:1. Jestřábům snížení však nijak nepomohlo, ve zbývajících třech minutách se dvěma nečistými zákroky totiž předvedl prostějovský Duba a oba si musel jít odpykat na trestnou lavici. První oslabení i přes velký tlak Zubrů jeho spoluhráči ještě ustáli, ten druhý však skončil prudkou střelou Radomíra Paly od modré čáry k pravé tyči Vrbovy svatyně "gólem do šatny" - 4:1.

Očekávanému náporu hostujících hráčů ve třetí třetině se rozhodli Zubři zabránit podle pravidla "nejlepší obrana je útok" útočným hokejem. Celých 15 minut měli puk pod kontrolou a hrálo se téměř neustále před brankou Jestřábů. Výjimku tvořilo pouze jejich oslabení v závěru 43. minuty. Hned po 21 sekundách při něm vystřelil od modré čáry Kaluža a Martin Kotásek puk tečoval nad Sklenářovu lapačku do přerovské klece. Jestřábi tak snížili na 4:2, povzbuzení jim to však nepřineslo, Zubři si stále drželi puk na svých holích a zaměstnávali Vrbu takřka bez přestávky, zvláště ve svých dalších přesilovkách. V té první mezi 47. a 49. minutou nedokázali využít žádný ze svých sedmi střeleckých pokusů a podařilo se jim to až v 50. minutě při druhé přesilovce třetí třetiny hned po 6 odehraných sekundách. Vlčkovu střelu od modré čáry dorážel za Vrbova záda Marek Ditrich - 5:2.

Zdálo se být rozhodnuto. Zubři si během pěti minut vypracovali hned 4 další vyložené šance, při nichž mohli své vedení ještě navýšit: v 51. minutě se tvaří v tvář ocitl Vrbovi Sedlák, o minutu později zakončoval z prostoru mezi kruhy Kundrátek, v 53. minutě ze sólového nájezdu Ditrich. Při všech třech však měl poslední slovo brankář hostů. A když v 54. minutě se do sólového nájezdu dostal Blinka, musela si obrana Jestřábů pomoci faulem, za což nařídil hlavní rozhodčí trestné střílení. Blinka však při něm zamířil příliš vysoko. Silný tlak Zubrů přerušilo až vyloučení Vlčka v 55. minutě. 46 sekund po jeho začátku přišlo i vyloučení Ference. Přesilovku 5 na 3 Jestřábi dokázali využít po 55 sekundách, když Černý namířil přesně k pravé tyči, u které z první prudce vypálil David Šebek. Sklenář už se nestačil přesunout - 5:3. Necelé tři minuty před koncem byl navíc vyloučen ještě Sedlák a tím přišla pro Jestřáby další, tentokrát ale jen desetisekundová, přesilovka 5 na 3. Tu Zubři tentokrát přestáli díky vyhranému buly, ale v jejich obranném pásmu to při následné pokračující početní výhodě Jestřábů 5 na 4 velmi hořelo. Ti se pokusili asi 100 sekund před sirénou o závěrečnou hru bez brankáře. Měli ještě několik šancí, mezi nimi opět Kotásek, šest sekund před koncem však definitivně rozhodl o výhře Zubrů 6:3 střelou do prázdné branky ze středního pásma Zdeněk Sedlák.

sestřih videozáznamu utkání naleznete na TV ZUBR

Pavel Sedlák (HC ZUBR Přerov): Vítězství v derby s Prostějovem vždy potěší. Bylo znát, že hraje druhé mužstvo se třetím, byl to boj. Od začátku bylo z naší strany potřebné nasazení a bojovnost, navíc nám vyšly přesilovky, a tak samozřejmě s výhrou můžeme být spokojeni. Řekli jsme si zkrátka, že na soupeře vletíme a budeme se snažit být po celý zápas aktivnější. Jsem rád, že se nám to dařilo a zvítězili jsme.

Petr Zachar (LHK Jestřábi Prostějov): Po prohře se zápas vždy těžko hodnotí. My jsme z těch pěti gólů, přičemž ten šestý v power-play nepočítám, dostali čtyři v oslabení. V našich řadách byla nedisciplinovanost a nezodpovědnost, a to si myslím, že rozhodlo. Nyní už se zápasy hrají doslova na krev, každý chce do osmičky. Ve třetí třetině až na ten výpadek tří či čtyř minut, kdy nás Přerov zavřel, to bylo celkem vyrovnané. Je to jen v hlavách a o tom přístupu. Musíme hráčům vrátit zpět ztracenou sebedůvěru a potřebujeme také trošku štěstí.