O vítězství Havířova rozhodla velká porce slepených gólů v první půli druhé třetiny

O s t r a v a – Ve druhém utkání turnaje o POHÁR TORAX změřili Zubři síly s Havířovem. V první třetině měli Zubři dokonce mírně navrch a vytvořili si i více šancí než soupeř, jenže dokázali využít jen jedinou. Naopak Havířovu se v úvodu druhé periody podařilo vstřelit hned několik slepených gólů a protože o osudu utkání již bylo prakticky rozhodnuto, rozhodli se Zubři raději šetřit síly na zítřejší ranní utkání, které odehrají v 10.30 s domácí Porubou. Poslední třetina se sice pouze dohrávala, přesto však Havířov desítky dosáhl.
turnaj, pátek 16.8.2013
AZ Havířov - HC ZUBR Přerov
10:2
(0:1, 7:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 24. Pechanec (Matějek, Graca), 26. Rimmel P. (Říčka, Šlahař), 27. Maruna (Prokop), 27. Maruna (Pechanec), 29. Prokop (Rimmel M.), 39. Kanko, 40. Tomášek (Kanko, Kolařík), 41. Kolařík (Tomášek, Vosátko), 43. Koma, 53. Říčka (Rimmel P., Šlahař) – 7. Vlček (Brančík), 52. Ferenc (Vlček). Rozhodčí: Mikula – Janda L., Tuizal. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 297. Průběh utkání: 0:1, 9:1, 9:2, 10:2.
Daneček L. – Vosátko, Bezuška, Krisl, Koma, Prokop, Deutsch, Graca, Rimmel P. – Videlka, Tomášek, Kanko, Šlahař, Říčka, Daneček J., Sztefek, Rimmel M., Maruna, Pechanec, Matějek, Kolařík
Vojtek (43. Sklenář) – Pala, Faltýnek, Vlček, Ferenc, Osina, Tomeček, Goiš, Sedlák, Haloda, Sakrajda, Brančík, Ditrich, Sprušil, Ministr, Brada

Po čtvrtečním vítězství nad Žilinou vstupoval Havířov do utkání s Přerovem v roli velkého favorita, ale na ledové ploše to v úvodu patrné rozhodně nebylo. Naopak aktivnější byli Zubři, kteří šli zaslouženě do vedení poté, co Tomáš Vlček vlétl do útočné třetiny a zamířil přesně ke vzdálenější tyči. To nebylo ze strany Hanáků zdaleka vše a Jiří Goiš měl při přečíslení na holi druhou branku, jenže Matoušek se stačil dobře přesunout.

Havířov měl pomalejší rozjezd, ale postupně se hra srovnávala. Vyrovnat mohl Kolařík, jenže proti byla tyč Vojtkovy branky. Do šaten tak odcházel spokojenější Přerov, ale radost mu příliš dlouho nevydržela. Stejně jako v prvním vystoupení, i tentokrát rozjel AZet ve druhé části útočný uragán. Vše začalo přesnou střelou Antonína Pechance, který srovnal nekompromisní trefou do horní části branky.

V následné přesilové hře zamířil od modré přesně veterán Patrik Rimmel a za další necelou minutu zakončoval do prázdné branky pohlednou akci na jeden dotek agilní Jan Maruna. Zubři reagovali oddechovým časem, ale ani ten nezastavil rozjetou havířovskou mašinu, která za pouhých dvanáct vteřin připravila další gól. Jan Maruna si sjel dobře před Vojtka a nemýlil se.

Když pak Petr Prokop z mezikruží uspěl i se svou přízemní střelou, zavánělo to velkým debaklem. Hra se poté vcelku uklidnila a zahrozil také Přerov, v jehož dresu Ditrich trefil jen tyč Danečkovy branky. Naopak AZet, který přijela podpořit přibližně stovka nejvěrnějších fanoušků, ještě do přestávky navýšil náskok. Ve vlastním oslabení využil zmatků v obraně Petr Kanko a poněkud šťastně se mezi střelce zapsal také Martin Tomášek.

Desítka visela ve vzduchu a ještě blíže k ní Havířov měl po skvělém vstupu do závěrečné dvacetiminutovky. Stačilo jen osmnáct vteřin k tomu, aby Jan Kolařík projel obranou jako nůž máslem a zamířil přesně k tyči. Tlak AZetu pokračoval a Jaroslav Koma dorážkou do poloprázdné kasy vyhnal Vojtka z branky. S nelehkým cílem udržet jednociferný výsledek tak šel do branky Jiří Sklenář.

Změna gólmanů Hanákům mírně prospěla a v přesilové hře se dočkali kosmetické úpravy skóre. Jakub Ferenc dostal mezi kruhy až příliš prostoru a pohlednou střelou pod víko překonal Matouška. Neuběhla ovšem ani minuta a na porubském zimáku se čepovala desítka. Nahození Patrika Rimmela dokázal tečovat za Sklenářova záda Robert Říčka. Závěr se už dohrával prakticky z povinnosti a Zubři podlehli prvoligovému soupeři vysoko 2:10.

V sobotu je na programu porubského turnaje O pohár RT TORAX finálový den. Přerov se představí hned v úvodním dopoledním duelu o páté místo a jeho soupeřem bude domácí výběr trenéra Tomáše Sršně. O pomyslný bronz si to rozdají Prostějov se slovenskou Žilinou a ve finále se utkají polská Krynica s Havířovem.

Jan Daneček (HC AZ Havířov 2010): Zápas byl v úvodu vyrovnaný a Přerov měl možná i více ze hry. Měli jsme v nohách těžké utkání s Žilinou a soupeř nás přebrusloval. Pak jsme se dostali více do pohybu, začaly nám jezdit nohy a o výsledku rozhodla prakticky část, kdy jsme dali pět branek v řadě. Přerov už se pak víceméně na ledě trápil a zápas jsme měli pod kontrolou. Podle mě se hodně vydali v první třetině, navíc jsme hráli na čtyři útoky a oni jen na tři.

Pavel Sedlák (HC ZUBR Přerov): Ve druhé třetině jsme propadli po všech stránkách, jak herně, tak i kondičně, soupeři tam navíc spadlo úplně všechno a podle toho se už zbytek zápasu odvíjel. Po druhé třetině se už nedalo nic očekávat, ale chtěli jsme utkání odehrát alespoň vzadu na nulu, což se nepovedlo. Havířov nás přehrál po všech stránkách.