Zubři zlomili Sokolov po nájezdech, Přerov je po sedmnácti letech prvoligový!

P ř e r o v – V neskutečné drama se proměnilo závěrečné utkání Zubrů v sezóně, které je mohlo posunout do první ligy. Přerované prohrávali a dlouho nemohli najít recept na gólmana Hrušku. Povedlo se jim to až ve třetí části a za stavu 1:1 utkání dospělo do nájezdů. V nich rozhodl skvělý taktický manévr s nasazením brankáře Slováka a postupový gól Davida Šebka ve čtvrté sérii. MEO Aréna vypukla radostí, Přerov se po dlouhých sedmnácti letech probojoval do první ligy!
KVAL4, pátek 10.4.2015
HC ZUBR Přerov - HC Baník Sokolov
2:1sn
(0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 49. Šťastný D. (Zbořil), rozhodující nájezd Šebek – 15. Švec (Tvrdek). Rozhodčí: Přikryl, Trombík – Barteček, Vengřín. Vyloučení: 2:5, navíc Šik (Sokolov) 5 minut + do konce utkání. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3000 (vyprodáno). Střely na branku: 32:27. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
Vojtek (od 2. nájezdu Slovák) – Pala, Osina, Zbořil, Kudělka, Polák, Janota, Vlček, Andrýsek – Goiš, Sedlák, Dostálek – Popelka, Šebek, Šťastný D. – Sakrajda, Procházka, Blinka – Málek, Kolář, Kratochvíl Š.
Hruška – Rohan M., Šik, Přindiš, Jeník, Schusser, Troška, Novák, Kvapil, Csamangó, Dobřemysl, Kuběna, Vaněk, Flek, Vrána, Sýkora, Tvrdek, Švec, Račanský, Říha, Půlpán

Do klíčového utkání kvalifikace vstoupili lépe hosté ze západu Čech. Již ve druhé minutě se do velké šance po chybě v rozehrávce Zubrů propracoval Vaněk. Nedokázal však přetlačit Vojtkův dobře položený beton. Přerovský mág se vyznamenal i proti ostré ráně Csamanga.

Domácí hokejisté si také dokázali vytvořit tlak, ovšem precizní obrana Sokolova skvěle čistila prostor před svým brankářem a nepouštěla svého moravského soka do nebezpečného předbrankového prostoru.

První změna stavu přišla v patnácté minutě úvodní části. Zbořil nešťastně podklouzl v rohu obranného pásma, kotouče se zmocnil Tvrdek a před brankou oslovil osamoceného Marka Švece. Hostující útočník dokázal i s trochou štěstí překonat Vojtka.

Do druhé části vlétli Zubři, jakoby je někdo o přestávce polil živou vodou. Najednou to byl právě domácí tým, kdo diktoval tempo. Vytvořil si několik skvělých příležitostí na srovnání jednogólového manka. Sokolov v čele se skvělým Hruškou však tento velký nápor ustál. Další obrovská možnost Zubrů na vstřelení vyrovnávající branky se naskytla v polovině zápasu. Během přesilové hry Hanáků hosté špatně střídali a Přerov měl tak k dispozici skoro minutovou dvojnásobnou výhodu. Naložil s ní ovšem mizerně a Hrušku téměř neohrozil.

V závěru prostředního dějství se domácí marně snažili dobývat branku Baníku. Jeho obrana pracovala na jedničku a Zubři se pouze s velkými obtížemi probíjeli do útočného pásma.

Poslední třetinu otevřela obrovská šance Šimona Kratochvíla. Dorážel do poloodkryté klece, neprostřelil však houštinu těl a hokejek před sebou. Tlak domácích gradoval. Po několika dalších slibných pokusech se nakonec přerovská hala dočkala zaslouženého vyrovnání. Puku se ve vlastním pásmu ujal David Šťastný, projel celým hřištěm a svou povedenou střelu umístil přesně pod lapačku Hrušky.

Necelých devět minut před koncem normální hrací doby poslal Šik nevybíravým způsobem na mantinel Sedlák a byl vyloučen do konce utkání. Přerov tak mohl hrát dlouhou pětiminutovou přesilovou hru. Nesehrál jii špatně, ale ani jedna střela si cestu za Hruškova záda nenašla. V samotném závěru se ještě k nebezpečné dorážce protlačil Procházka, ale těsně minul.

V prodloužení byl aktivnější Přerov. Snažil se zlomit nerozhodný stav na svou stranu. Ovšem vsítit branku se mu nepovedlo. Zápas tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy. V první sérii překonal Vojtka Flek. Přerovský veterán byl od druhého nájezdu nahrazen Slovákem a tento tah se ukázal jako geniální. V druhé sérii vyrovnal Dostálek a drama vrcholilo. Rozhodující a postupující branku vsítil David Šebek, který uspěl ranou na lapačku a otevřel Přerovu prvoligové brány dokořán.

Petr Dočkal (HC ZUBR Přerov): Víceméně celé play-off jsme se potýkali s řadou zranění, což jsme před soupeři neodtajňovali. Někteří hráči hráli na vůli a na krev. V dnešním utkání jsme se snažili zmobilizovat síly, protože soupeř byl odpočatější. Měl postup v play-off snazší. Dobývali jsme soupeřovu bránu, protože měl velmi dobře zorganizovanou obrannou činnost. Nabádali jsme kluky, že musí hrát jednoduše a všechno házet na bránu. Z takové jedné akce srovnal David Šťastný. Prodloužení si oba týmy hlídaly, a tak došlo až na nájezdy, které jsou loterií. Na střídání brankářů jsme byli domluvení, kdyby soupeř první nájezd dal. Martin Vojtek byl dva měsíce extrémně vytížený a před jeho výkonností je třeba smeknout. Jirka Slovák ukázal, že je také výborný brankář a patří do naší dvojice, která byla nejlepší v lize. Jsme rádi, že se celý Přerov a všichni naši fanoušci znovu skvěle bavili hokejem. Postoupili jsme, za což všem patří obrovský dík. Oslavy si všichni naplno užijeme.