Review sezóny #4: Zubři byli tři minuty od čtvrtfinále

P ř e r o v – Po dlouhé sérii nevydařených zápasů, kdy byla sestava přerovského týmu rozbitá řadou zranění klíčových hráčů přišel do Přerova zkušený trenér Lubomír Oslizlo, který na začátku prosince nahradil odvolaného Jaroslava Becka. Tým Zubrů se dokázal semknout a s několika hráči, kteří se vrátili po zranění vyhrávat zápasy. Další zranění ale přišla v lednu a mužstvo připravila v nadstavbové části o lepší výsledky. Přerov nakonec obsadil desáté místo a o čtvrtfinále si to rozdal s Uničovem.
V závěru nadstavbové části přerovští hokejisté všemi silami bojovali o jistotu startu v předkole play off. Domácí zápas s Valašským Meziříčím ještě definitivu nepřinesl a situace se nezměnila ani po následném utkání v Břeclavi, které se našim hráčům vůbec nevydařilo. Až domácí duel s Pelhřimovem o všem rozhodl. Přerovští Zubři smetli Pelhřimov jednoznačně 9:0 a poslední dva zápasy nadstavby už mohli odehrát relativně v klidu. Poslední kolo určilo Zubrům za soupeře v předkole play off tým Uničova, se kterým hráči v modrožlutých dresech neměli zrovna nejlepší bilanci.

V prvním utkání boje o čtvrtfinále ale Zubři velmi příjemně překvapili. Během prvního a druhého dějství přerovští fanoušci museli na tribunách prožít několik hororových okamžiků, kdy byl Uničov velmi blízko gólu a puk se motal jen pár centimetrů od brankové čáry. Za nevyužití těchto možností byl pak domácí tým na začátku třetí části hry dokonale potrestán. Zubři se totiž během dvou minut trefili hned dvakrát a z nečekaných tvrdých úderů už se Uničov nedokázal vzpamatovat. Několikrát se sice ještě snažil dobýt přerovskou branku, ale tu pevně střežil brankář Dalibor Sedlář. “Bylo to krásné bojovné utkání, které bylo podpořeno výborně chytajícím brankářem Sedlářem. Bylo vidět, že útočník Jan Matějka to první utkání v Uničově hrál s obrovskou chutí a byl nejlepším hráčem. Prostě to bylo krásné vítězství,“ říká asistent trenéra Lubomír Václavíček k prvnímu utkání předkola play off.

Série se na druhý zápas stěhovala do Přerova a Zubři mohli v případě vítězství slavit postup do čtvrtfinále. Už úvodní třetina znovu nenechala nikoho na pochybách, že to opět bude velký boj o každý centimetr ledu. Přerovští Zubři rozehráli utkání výborně a na začátku druhé třetiny už vedli po gólech Martináka a Menšíka 2:0. Soupeř ale po velké chybě přerovského útočníka Matějky snížil a tato branka uničovské hráče hodně nakopla. Později se ukázala také jako klíčová. Ve třetí třetině už Uničov vrhl všechny síly do útoku, hrál o všechno a dvakrát dokázal z prakticky stejných situací po buly vyrovnat. Přerovští hokejisté byli v závěru druhého utkání necelé tři minuty od čtvrtfinále. "Tady jsme si to všechno prohráli. Vedli jsme 3:2, do konce zápasu už mnoho nezbývalo, ale bohužel jsme dostali dva hodně nešťastné góly hned po vhazování," uvádí trenér Oslizlo k momentům, které rozhodovaly celou sérii. V prodloužení oba soupeři hráli velmi opatrně a protože branka nepadla, přišly na řadu samostatné nájezdy. V nich se ukázali velké zkušenosti uničovských borců Davida Komínka a Petra Pavlase. Uničov zvítězil v Přerově 4:3 po samostatných nájezdech a série tak dospěla do rozhodujícího třetího zápasu. “Uničov má pro nájezdy ve svém kádru několik individualit. David Komínek a Petr Pavlas jsou velice zkušení hráči a ti se prostě v takových rozhodujících momentech zápasu nemýlí. Ten druhý zápas mrzí nejvíc, protože jsme to vedení v závěru opravdu měli udržet,“ dodal pro změnu asistent Václavíček.

Třetí utkání nabídlo opravdu vynikající hokejovou podívanou. Přerovští Zubři museli v rozhodujícím klání dvakrát dotahovat náskok domácího Uničova a od druhé třetiny soupeře mírně přehrávali. “V tom třetím rozhodujícím utkání jsme měli jasný cíl, kterým bylo vyhrát. Od druhé třetiny jsme byli lepší než domácí, ale bohužel jsem nedávali góly, což je v takových důležitých zápasech zvlášť potřeba,“ tvrdí kouč Oslizlo. Za stavu 2:2 nakonec rozhodla velice šťastná branka, která poslala Uničov do čtvrtfinále. “Skóre bylo vyrovnané a dvě minuty před koncem si všichni mysleli, že brankář Sedlář puk zachytil a má ho. Jenže mu nešťastně vypadl a domácí to prostě dorazili,“ komentuje trenér Lubomír Oslizlo gól Uničova v závěru rozhodujícího duelu.

Přesně v sobotu 14. března tak přerovským hokejistům skončila sezóna 2008/2009, která se do kroniky klubu rozhodně nezapíše jako úspěšná. Po loňském tažení až do finále byla pro celou hokejovou veřejnost zklamáním. “Nejvíc mě mrzí všechna ta zranění, která nás v sezóně potkala. Bohužel se to všechno seběhlo v takovém velkém počtu a tým se s tím někdy těžko vyrovnával. Pokud chybí jeden nebo dva hráči, tak to není problém nahradit, ale pokud se jich zraní víc, je to pak velice špatné,“ říká hlavní kouč Oslizlo. Nejcitelnější ztrátou byla po většinu sezóny absence Marka Ditricha. Zkušený útočník, který před sedmi lety patřil k nejlepších hráčům juniorské extraligy měl být postrachem pro soupeře. Nakonec však odehrál jen 18 zápasů, v nichž nasbíral celkem 22 kanadských bodů za 11 gólů a stejný počet asistencí. “Marek Ditrich byl velkým tahounem celého mužstva. Bohužel větší část sezóny chyběl a to byla pro nás jednoznačně největší ztráta. Naši nejlepší hráči měli za sezónu něco přes třicet kanadských bodů, ale borci v jiných týmech měli i přes padesát. Chyběla nám v sezóně lepší produktivita,“ uzavírá trenér Lubomír Oslizlo hodnocení sezóny 2008/2009.

Poslední část seriálu o uplynulé sezóně přineseme znovu za týden. Tentokrát se dozvíte jak se týmu dařily přesilovky a oslabení a také jak si v sezóně vedli jednotliví hráči.